A’dan Z’ye Öğrenci Sorunları

Bu içerik için ortalama okuma süresi: 2 dakika

İyi bir meslek edinebilmek için çıktığımız bu zorlu ve uzun yolda birçok iç ve dış etkenle karşılaşıyoruz. Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde okulun çiçekli başlayıp gittikçe zorlaşan yollarında yürümüştür. Makarnanın tiryakisi olurken, sınav haftalarında vücudumuzun 3/4’ü kahve ve türevlerinden ibaret hale geliyor. Sayfalarca kitap, not, yüzlerce sınavla baş etmeye çalışıyoruz. Şehir veya ülke dışında okuyanlar içinse geçim derdiyle birlikte aile özlemi ve hayatın kaç bucak olduğunu tecrübe ettiğimiz bir aşama var. Sağlam dostluklara denk gelebilecek kadar şanslı olanlarımız dışında ise kötü çevre içine çekilen ve ihanetin tüm harflerini tek tek ezberlemek zorunda kalan bir grupta mevcut. Gelin çürüyen dirseklerimizle geçtiğimiz eğitim maratonunda karşılaştığımız sorunlara bir göz atalım. Öğrencinin hali neymiş okuyalım.

Kimdir Bu Öğrenci Ne İstemez?

Öncelikle eğitim sistemi içerisinde kaybolmadan kendisine uygun mesleği seçebilecek şekilde eşit donanıma sahip olmak ister. Maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimini aksatmak zorunda kalmak istemez, borç harç içinde okurken ailesine yük olmak istemez. Diğer çocuklar arasında boynunu büken gerçekler olsun istemez. Sınav sisteminin kendisine atadığı yolu seçmek değil kendini mutlu hissedeceği bölümü, mesleği seçmek ister. Yıllarca emek harcayacağı hayatının büyük bölümünü kaplayacak olan alanı kendi özgürlüğü ile takas etmek istemez. 

Kemal Sunal’ın bir filminde şahit olduğumuz bir sahneyi birçoğumuz hatırlarız. Maddi imkansızlıklar çekmiş ve ekmeği camın ardındaki tavuğa banmıştı. Evdeki zeytin peynir ile konuşurken aslında trajikomik bu olayın yıllardır değişmediğini üzülerek görüyoruz. Bu konuyu ele aldığımızda öğrencimiz dolabı açtığında çok fazla seçenekle karşılaşmaz. Dolabında gördüğü boşluk, makarna, boşluk, et hayal, sağlıklı beslenmesi için gerekli olanların çoğu yok. Önceden öğrenci evi olduğunu bildiğimiz evlere bir tabakta olsa yemek götürürdük, hala bu şekilde geleneği devam ettiren insanlar tabi ki vardır ama sayısının her gün azaldığını belirtmekte fayda var.

Başının Üstündeki Çatı Nerede?

Okulu devam ederken karşılaşılan sorunlardan bir diğeri ise yurtta kalan öğrenciler için, oda arkadaşlarının bazen anlayışsız bireyler olabilmeleri, kalınan yurttaki imkanların yetersizliği. Yurda yerleşememiş öğrencimiz ev veya apartlara bakmak durumunda kaldığında karşılaştığı sahne içler acısı diyebilirim. Apart ve ev sahiplerinin sırf “öğrenci” olduğu için ederinden fazla para talep ettiğini, kişinin sosyal hayatına karıştığını, yer yer hakkı olmadığı halde öğrencinin gariban dünyasını kararttığını biliyor muydunuz? Bodrum katlarında, ışık almayan, neme doymuş evlerde parası yetmediği için kalmak zorunda olduğunu. Evine alacağı eşyaları araştırırken ikinci el eşya satan dükkanlarda aç gözlülüğü ve halden anlamazlığı doyurmak zorunda kaldığını. Bazı geceler aç yattığını ama kimseye bundan bahsedemediğini. Biliyor muydunuz?

El Alemin Dilinde Öğrenci

Ve her gencin korkulu rüyası haline gelen el alem dediğimiz kitlenin üstümüzde oluşturduğu etkiden bahsedeceğim. Ardı arkası kesilmeyen sorularına ekleyebileceğiniz eminim çok başka soru çeşitleri mevcuttur.

Okul ne zaman bitiyor? Sen şimdi bu bölümü okuyorsun ama komşunun kızı/oğlu daha iyi bölümde yakında bitirecekler senin okul bitecek gibi mi? Hoş bitse bile bu bölümle iş bulabilecek misin? Ne kadar maaş alacaksın? Hala iş bulamadın mı? 

Sorulmayanlar arasında ise asıl önemli olanlar sıkışıp boşlukta kayboluyor. Aç mısın? Bir şeye ihtiyacın var mı? Seçtiğin bölümde mutlu musun? 

Aile evi öğrencileri için yiyecek konusu belki sıkıntı olmaktan çıkabilir ama oradaki baskıda kendini hissettirebilecek ağırlıkta. Sevgili anne babalar çocuğunuza destek olun, evet sizin zamanınızdaki imkan ve imkansızlıklar çok çetindi. Evet şimdi çocuğunuza sunduğunuz imkanlar kendinize sunulan imkanlardan daha iyi belki. Ama unutulan büyük bir gerçek var. Çok fazla okul, çok fazla bölüm, çok fazla öğrenci ve işsizlik sorunumuz var. Öğrencinin çıkamayan sesi olabilmişizdir umarım. Geleceğiniz aydınlık, bilinçli ve mutlu olabileceğin şekilde olsun Sayın Öğrenci Guru!