Blog Yazmak Nedir?

Bu içerik için ortalama okuma süresi: 3 dakika

Bir çoğumuzun çok içten ve tutku ile klavyenin başına geçip eşsiz içerikler çıkardığı blog yazılarının genel anlamda nasıl bir süzgeçten geçtiğini genel hatlarıyla mercek altına aldık. Bu yazımızda blog yazmanın sebeplerini, amaçlarını ve hedeflerini belirttik.

Blog Nedir?

Web tabanlı bilgi ağı olarak tanımlanan blog, İngilizce “weblog” un kısaltılmış halidir. Kişilerin bilgi ve birikimlerini aynı zaman da yine kişilerin internette paylaştıkları haber veya günlük sayfalarını oluşturdukları mecra olarak düşünebiliriz. İnsanların genel olarak bilgi birikimi olmadan da yazabileceği, kendilerini rahat bir şekilde ifade ettikleri bu platformlarda birer blog yazısıdır.

Blog

Neden Blog yazarız?

Blog yazmak kişide oldukça keyifli bir hal alırken, kendini internet ortamında özgürce paylaştığı, bunlara ek olarak; kişisel deneyimlerini, iş hayatını ve edindiği tüm bilgi birikimlerini ifade eder.  Bu içerikleri yazarken birtakım konuları ve türleri belirlememiz blog yazısının içeriğinin kalıcı ve benzerlerinden farklı olması açısından oldukça önemlidir.

En Çok Kullanılan 5 Blog Türü

  • Kişisel Bloglar
  • Teknoloji Blogları
  • Gazete Blogları
  • Topluluk Blogları
  • İşletme Blogları

Kişisel Bloglar

Kişisel bloglar en yaygın olan blog yazılarıdır. Adından anlaşılacağı gibi internet üzerinde yazarın gündelik hayatı, yaşadığı durumlar, gündem ya da etkilendiği her hangi bir durumla ilgili kişisel içerikleri okuyucu ile paylaşır.

Teknoloji Blogları

Teknoji siteleri ya da platformların son çıkan ürünler olan bilgisayar, televizyon, cep telefonu ve birçok elektronik ürünlere ait haberlerin paylaşıldığı ortak platform.

Gazete Blogları

Genel olarak gazete yayın ve organlarının yazarları tarafından oluşturdukları makaleleri okuyucu ile etkileşim halinde tutup yorum yazarak onları bir nevi belli konularda aktif olmalarını sağlayan genel içeriklerdir.

Topluluk Blogları

Üyelerin birlikte kurduğu blog türüdür. Kişisel yazılan blog ile başlanıp geniş kitlelere ulaşılan blog topluluğudur. Konular kişisel bloglar gibi güncel olan gündemi takip eden ya da kitleleri bir araya getiren ortak bir topluluktur. Teknolojinin ve sosyal paylaşım sitelerinin de etkisi ile topluluk grupları sayesinde insanlar bir çok bilgiye ulaşabilir.

İşletme Blogları

Şirketlerin bilgi paylaşımlarına yönelik bloglardır. Şirketin özel ürünü hakkında güncel bilgileri içerir. Kurum dışında gelişen olası bir durumu, arızayı ya da doğal afetten oluşan problemleri kimi zaman şirketlerin blog sayfalarında paylaştıkları görülmektedir.

Yazılması gereken içeriğin türlerinden söz ederken bir diğer husus; içeriğin nitelik ve öznelliği kadar önemli olan konu; içeriğin okuyucuyu sıkmadan ve abartıdan uzak bir yazım dili kullanması yazının zenginliğini artırıp konuyla ilgili edindiği doğru bilgiler ışığında yaratacağı içerikler daha çok dikkat çekecektir.

Araştırma

Yazılacak konuyla ilgili bilgi veren sitelerden bilgi alınabilir, aynı zaman da detaylı bir araştırma ile daha nitelikli ve farklı bir içerik yazılabilir.

Kurgu

İçeriğin konusu genel hatlarıyla verilirken, genelden özele doğru bir adım izlenmesi okuru yazara karşı cezbedici bir unsur haline getirecektir.

Oluşturma

Metnin yayına çıkan son halidir. Tüm bilgileri zihninizde toparlayıp yazıya döktüğünüz an olduğu için oldukça zor bir adımdır. Oluşturma yaparken;

  • Kim için?
  • Amaç?
  • İçeriği okur muyum?

Gibi sorular sorulması, sıralama şekli içeriğin nitelikli, öznel ve doğru olması blog yazısı için son derece önemlidir. Herhangi bir eksiklik yazıyı okurdan uzaklaştırıp soğutabilir. Bir bütün olarak düşünüldüğünde içeriğin daha keyifli bir hal alması bakımından bu kurallar doğrultusunda yazılması içeriğin daha çok etkileşimli olmasını sağlayacaktır.

SEO Uyumlu Olmalı

Arama motoru optimizasyonu yani İngilizce isminden kısaltılmış haliyle SEO (search engine optimization) uyumlu bir içerik nasıl yazılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir içerik SEO’ ya uyumlu olacak mı gibi sorular akla getirir.

İnternet ortamında oluşturulan her bir sitenin içeriği arama motorlarının robotları tarafından araştırılıp bir nevi kalite kontrol de diyebileceğimiz bir süzgeçten geçirir. Burada yapılan belli başlı hatalar şunlardır; anlatım bozuklukları, yazım yanlışı, noktalama işareti ve istenen içeriğin anlamından uzaklaşıp aşırı uzun tutulması gibi sebeplerden dolayı çoğu blog yazısı internetin çöplüğünde yerini bulabilir. Bunları engellemek elbette içerik yazarlarının elindedir. Hedeflenen şey; yazar bu gibi hatalara düşmeyecek ve SEO içeriği ödüllendirip yazıyı yukarı taşıyacaktır.

Blog Sayfası Açmak

Bir blog sitesi sahibi olmak için belli başlı yöntemler vardır, dilerseniz ücretsiz bir şekilde Google Blogger uygulaması ile sadece Gmail hesabınızla blog hesabı oluşturabilirsiniz. Daha prestijli ve profesyonel bir içerik yapacağım dersiniz belli başlı hosting firmalarından hosting alınıp ardından WordPress ile bir tema oluşturup sade bir blog sitesi yazıları yazılabilir.

Unutulmamalıdır ki özel yapılmış bir web sitesi ücretsiz oluşturulan blog sayfalarından çok daha kıymetli olup, sizleri okurlara karşı daha güvenilir yapacaktır.