Donanımlı Sanat Stüdyosu Procreate

Bu içerik için ortalama okuma süresi: 2 dakika

Çizim ile ilgili tüm bildiklerinizi size unutturacak dijital ortamın vazgeçilmezi olan yeni bir uygulamayı size tanıtmak üzere yeniden karşınızdayım. Hazır mısınız? Çizim dünyanız değişmek üzere artık resim yapmaya olan aşkınız ve isteğiniz size ilham gelmesini beklemeden başlamış olacak. Yaratıcı profesyonellerin ya da amatör çizerlerin bile içeriğindeki sayısız özellikleri sayesinde, başından kalkmak istemeyecekleri zamanın hızını kontrol bile etmek istemeyecekleri harika bir uygulama ile buluştu. Şimdi masadaki tüm fazlalıkları bir kenara atın, çünkü çizim için kağıt, kalem, fırça vs. gibi ihtiyaçlara artık gerek yok. Evden freelance olarak çalışan tüm çizerler, tasarımcılar, animasyon video hazırlayanlar çeşitli materyallerin üzerine resim yapanlar ve çizimle alakalı aklınıza gelebilecek her şey artık Procreate uygulamasının içinde sizlerin keşfini bekliyor.

Procreate biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Procreate tablet kullanımına uyumlu hazırlanmış bir ara yüz ile yeni bir devir başlatan çizim programıdır. Ancak iPAD üzerinden çalışacaksanız Apple kalemini de beraberinde almanız gerekecek. Bu uygulamayı iOS işletim sistemleri ile destekli olan iPAD PRO ya da iPHONE ile ücretli olarak indirerek kullanabilirsiniz. Yüzlerce özel tasarlanmış fırça, yenilikçi sanat araçları, gelişmiş layer (katman) sistemi, göz alıcı çizimler, zengin renk paletiyle büyüleyici illustrasyon ve animasyon desteği ile ihtiyacınız olan her şeyi önünüze seriyor. En güzeli de pandemi ile birlikte evlerde çalışmamız gereken bu günlerde mekan farketmeksizin aklınıza gelebilecek her yerde (trende, sahilde belki bir çay bahçesinde) resim yapmaya imkan sağlıyor.

Öne Çıkan Özellikleri

 • Ultra yüksek çözünürlükte kanvas ebatları (16-4k ‘ya kadar)
 • iPAD ve Apple Pencil için geliştirilmiş alımlı ve akıllı arayüz
 • Kusursuz şekiller için devrimsel QuickShape özelliği
 • Klavye bağlayarak gelişmiş özelliklere kısayollarla erişim
 • Büyüleyici 64-bit renkte sanat yaratın
 • 250 aşamalı geri alma artı yineleme özelliği
 • Sürekli oto kaydetme çalışmanızı kaybetmeye son
 • Tam donanımlı katmanlama (layer) sistemi
 • Animasyon desteği
 • Hızlandırılmış video yürütme özelliği
 • PSD, JPG, PNG ve TIFF gibi formatlarla internete hazır ve ayrıca GIF, PNG VE MP4 ler halinde dışa aktarma ve kullanım özelliği.

Elbette Procreate programını kişisel kullanan biri olarak uygulamayı anlatmak bununla da sınırlı değil. Bu programı öğreten henüz adam akıllı bir yer yok hatta yeni yeni oluşmaya başladı da diyebiliriz. Türkiye’de ki birçok illustrasyon sanatçısı eminim ki benim gibi bu programı öğrenmek için saatlerini program başında harcamıştır. Gözünüz sakın korkmasın, siz de çizime gönül verenlerdenseniz ve bu artık sizin için bir yaşam biçimi olduysa bu programı tek başına öğrenebilir ve zamanın kollarına kendinizi rahatlıkla bırakabilirsiniz. Çizim aşkıyla kalın renkle kalın…