En iyi 3 görüntülü görüşme uygulamaları

Bu içerik için ortalama okuma süresi: 2 dakika

Dünyayı etkisi altına alan korona belası sebebiyle evlerde olduğumuz şu günlerde iş yerlerimiz, ya da eğitim için ihtiyaç duyduğumuz videolu konferans yapabilen bazı uygulamaları açıklayacağım.

1 – Skype

Listenin başına almayı uygun gördüğüm uygulama olan Skype bir Microsoft yazılım geliştiricisine ait programdır. Programı evinizde, yürürken, ofisinizde yani uygulamayı kuracağınız her hangi bir cihazdan anlık, sesli ya da görüntülü görüşme yapabilirsiniz. İster teke tek isterseniz çoklu görüşmeler yapacağınız programı Windows, Mac OS (Apple Store) Linux, Android, Windows Phone ve XboxOne cihazlarına kurabilirsiniz. Program kurulumlarını gerçekleştirdikten sonra 50 kişiye kadar görüntülü grup görüşmeleri için mobil cihazda, tablette veya bilgisayarda ücretsiz olarak kullanılıyor.

Yapılan görüşmelerde ekran paylaşımları, PowerPoint slaytları, ve bir çok video kayıtlarını gösterebilirsiniz. İnternetiniz olan her yerden bu ücretsiz kullanabileceğiniz Sykpe sizlere kullanımı kolay bir arayüz sağlar. Programı kullanmanız için Microsoft hesabınız olması gerekiyor.

2- Zoom

Koronavirüs öncesi büyük işletmeli kurumlar dışında bir çoğumuzun bilmediği Zoom uygulaması uzaktan eğitim ile öğretmenlerin gözdesi haline gelmiştir. Uygulamayı Android Play Store ve Apple Store üzerinden kurabilirsiniz.

100 kişiye kadar video konferansı yapılan uygulamada 40 dakika ücretsiz kullanılabiliyor. 40 dakikadan fazla görüşme yapmak isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor.

“En büyük mali hizmetler şirketlerinden, önde gelen telekomünikasyon sunucularına, hükümet dairelerinden üniversitelere, sağlık hizmetlerinden telefonla tedavi yöntemlerine kadar dünya genelinde 2000 kurum, kullanıcı, ağ ve veri merkezilerimizde güvenlik değerlendirmesi yapıp Zoom’u tercih etti.
İngiltere Savunma Bakanlığı ve Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’yle yakın temas halindeyiz ve ihtiyaçları olan belgeleri sağlamaya odaklanıyoruz.”

Zoom, İngiltere Siber Güvenlik Merkezi ve İngiltere Güvenlik Bakanlığı bu belgelerin ne olduğuyla ilgili ise bir açıklama yapmadı.

Google Hangouts

Adından anlaşılacağı üzere Google’ a ait olan Hangouts programını Android Play Store ve Apple Store dan indirebilirsiniz.
25 kişiye kadar konferans yapacağınız bu uygulama için bir Google hesabınız olması gerekiyor.

Google gibi büyük bir şirketin uygulaması olan Hangouts ile tüm sevdiklerinizle internet olan her yerden erişim sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak

İlk başta da belirttiğim gibi evde kaldığımız şu günlerde 3 büyük görüntülü görüşme ve telekonferans yapacağınız programlardan söz ettim. Telefon dışında Masaüstü bilgisayarlarından kullanmayı düşünenler sizler; mutlaka iyi bir microfon ve video web cam kameraya sahip olmalısınız.

Koronavirüs belası ile ilgili lütfen evimizden çıkmayalım ve yönetmeliğin yayınladığı talimatlara göre adım atalım. Herkesin azami şekilde evde kalma çağrısına uyarak süreci daha kısa bir zaman da atlatacağımızı düşünüyorum.