En iyi internet tarayıcıları

Bu içerik için ortalama okuma süresi: 3 dakika

Günümüzde, tablet, cep telefonu, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla birlikte internet tarayıcıları da hayatımızın büyük bir parçası haline geldi. Teknolojinin gelişimiyle hemen hemen herkesin kullanmaya başladığı bu tarayıcıları karşılaştırdığımızda ise, özellikle hız, güvenlik ve stabilite gibi kriterler önem kazanıyor.

Anlatacağım tarayıcıları sıralarken tarayıcıların özelliklerini değil, kullanım oranlarını baz alacağım. Gelin hep birlikte ilk 4′e giren tarayıcıları inceleyelim.

Google Chrome

Chrome 2008 yılında ilk kez yayınlandığında, dönemin en bilinen tarayıcısı olan Microsoft Internet Explorer’a göre çok daha hızlı oluşuyla dikkatleri üzerine çekmişti. Ben de o dönemde, bir Internet Explorer kullanıcısı olarak, Chrome’un hızından çok etkilenmiş ve Internet Explorer’da yaşanılan takılmaların Chrome’da yaşanmadığını fark etmiştim. Google tarafından tarayıcılardaki pek çok açık analiz edilmiş ve büyük bir çalışma sonucu Google Chrome yayınlanmıştı.

Birçoğumuzun en sık kullandığı internet tarayıcılarından olan Google Chrome, sağladığı pek çok avantajından dolayı hala tercih ediliyor. Örnek vermek gerekirse, Google Chrome, google hesabınızla etkinleştirilmesi halinde, farklı bilgisayarlara geçilerek çalışılmasına ve kalınan yerden devam edilmesine imkan sağlıyor. Kişiselleştirdiğiniz site linklerine de “Yer İşaretleri” kısmından ulaşabiliyorsunuz. Tabi bunun için diğer bilgisayarınızın da güveneceğiniz bir bilgisayar olması ya da size ait olması kişisel bilgilerin korunması açısından çok önemli.

StatCounter istatistiklerine göre 2020 yılına ait genel kullanım oranının %65.47 olduğu tahmin edilmektedir.

Destekleyen işletim sistemleri: Windows, Linux, MacOS, Android, iOS, ChromeOS

Mozilla Firefox

Mozilla Vakfı ve Mozilla Corporation tarafından geliştirilen Firefox 2004 yılında yayınlanmıştı. Dönemin devi Microsoft Internet Explorer 6’ya kıyasla daha hızlı olmasının yanında, güvenlik eklentileri ile de ciddi anlamda fark yaratmış ve popüler bir tarayıcı olma özelliği kazanmıştı.

Kullanıcıyı reklamlara boğan Chrome’a nazaran daha küçük bir şirket olan Firefox, kar amacında olmadığı için sizi bir nebze de olsa rahatlatacak bir eklenti sunuyor ve bu eklenti sayesinde Facebook’un dahi verilerinizi izlemesine izin vermiyorsunuz. Kendi reklamlarında da belirtildiği gibi, farkı özgürlüğünde…

Chrome’da kullandığınız verileri Firefox’ta da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Genel anlamda diğer tarayıcılarla benzer kullanım sunan Firefox’u kullanırken pek zorlanmayacağınız rahat bir arayüze sahip.

2020 yılı itibari ile Statcounter verilerine göre Firefox kullanım oranı %4.25’tir.

Destekleyen işletim sistemleri: Windows, Linux, MacOS, Android, iOS

Microsoft Edge

Microsoft ilk tarayıcısını 1995′te Internet Explorer 1 adıyla yayınlamıştır. Internet Explorer’ın en sonuncusu olan Internet Explorer 11′i de 17 Ekim 2013 yılında çıkartmıştır. Microsoft uzun yıllar işletim sistemlerinde Internet Explorer’ı kullanmaya devam ettikten sonra, aldığı epeyce eleştiri üzerine 2015 yılında Windows 10 işletim sistemi ile beraber Microsoft “Edge” isimli yeni tarayıcısına geçiş yaptı.

Sadeliği, Internet Explorer’a göre daha hızlı oluşu ve kullanılabilirliği üst düzeyde tutup; kullanıcıya web sitesi üzerinde not alma, Cortana ile aramalar yapabilme gibi özellikler sunuyor. Microsoft hesabınız ile tüm cihazlarda senkronize edebiliyorsunuz.

Genel olarak bankalarda ve Microsoft kullanıcıları tarafından eski alışkanlığın devamı olarak kullanılsa da Microsoft Edge, Chrome, Firefox ve Opera gibi diğer internet tarayıcılarının gerisinde kalıyor. Buna rağmen yepyeni bir arayüzle gelen Chromium tabanlı yeni versiyonun, dikkate değer oranda hızlı çalıştığını ve web sayfasındaki videoları Chromecast cihazlarında yayınlama, şifre yöneticileri, reklam engelleme gibi bir çok özelliğin de mevcut olduğunu söyleyelim. Ek olarak; başka bir tarayıcıyla açtığımda uyum problemi yaşadığım web sayfalarını Microsoft Edge ile açtığımda sorun yaşamadığımı belirtmemde fayda var.

2020 yılı Statcounter verilerine göre Microsoft Edge kullanım oranı %3.45‘tir.

Destekleyen işletim sistemleri: Windows 10/8/7, Android, iOS, MacOS

Opera

Opera Software şirketi tarafından 1995 yılında çıkarılan ve Chromium tabanlı çalışan bir tarayıcı olan Opera birçok özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Yüksek hız sunması ve güvenli olmasının yanında, temalar, yer imleri, karanlık-aydınlık gibi birçok özelliği bünyesinde barındırıyor olması kullanıcılar tarafından Opera’yı tercih sebebi oluyor. Özellikle siyasal yönetimlerin web sitelerine uyguladığı yasaklar VPN desteği olan Opera tarayıcısına olan ilgiyi artıyor. Bunların yanında açılır pencere engelleme, şifre yöneticisi, fare hareketleri, F12 ile hızlı tercihler menüsü açılması ve daha nice özellikleri bünyesinde barındırması kullanıcıları Opera’ya çekiyor.

Bir bilgisayar oyuncusu olarak benim Opera tarayıcısında ilgimi çeken bir diğer özellik Opera GX. Dünyanın ilk oyun tarayıcısı olarak biliniyor. Bir masaüstü web tarayıcısı olma özelliği ile oyunlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir tarayıcı. Oyunlarda performansı artırıcı bir takım özellikler barındırıyor, sistem donanımları CPU ve RAM sınırlayıcı özelliği mevcut. Oyuncular için hazırlamış bir tarayıcı olsa da oyun performansınız artmıyor. Bu konuda Opera’dan Maciej Kocemba’nın şöyle bir açıklaması var; “Opera GX’ten önce oyuncular oyun deneyimini yavaşlatmamak için tarayıcılarını sık sık kapattılar. İnsanların oyunlarının web’de yaptıklarından ödün vermelerine gerek kalmadan daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için GX Control özelliğini geliştirdik ”

2020 yılı Statcounter verilerine göre Opera kullanım oranı %2.28 dir.

Destekleyen işletim sistemleri: Windows, MacOS, Linux, Android, iOS