NASA duyurdu: Mars’a gidemeyiz ama ona en yakın yer Türkiye’de

Bu içerik için ortalama okuma süresi: 2 dakika

Başlığı okuyanların hemen heyecanlandığını hisseder gibiyim. Bilim ve uzay konuları benim de yakın ilgim olmuştur her zaman. Konuyla ilgili Nasa Earth tarafından paylaşılan bilgiler hepimizi yakından ilgilendiriyor.

Nasa tarafından paylaşılan habere göre Mars’ta yer Jezero Krateri’nin Türkiye’de yer alan Salda gölüne benzediğini belirtti. Yayınladıkları haberde aynen şu ifadeleri kullandılar: You may not be able to travel to Jezero Crater on Mars, but you can visit the next best thing: Lake Salda, Turkey.  Yani: “Mars’a giderek Jezero Krateri’ni göremeyebilirsiniz ama ona en çok benzeyen yeri ziyaret edebilirsiniz, yani Türkiye’deki Salda Gölü’nü”

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) resmi internet sayfasında yer alan bu bilgilere göre Salda Gölü ile Mars’taki Jezero Krateri’nin birbirine benzediğini aktardı. NASA yetkilileri, “Farklı gezegenlerde olsalar da Salda Gölü mineral ve coğrafi olarak Mars’taki kurumuş göl yatağıyla büyük benzerliklere sahip. Bilim insanları Salda Gölü’nü anlayarak Mars 2020 görevinin rehberini oluşturmaya çalışıyor” açıklamasını yaptı.

Bilim insanları arasında yer alan Brad Garczynski de, “Karbonatlar o coğrafyada yaşamış nesneleri muhafaza etmede çok önemli bir görev üstleniyor. Mikroplar, organizmalar ve benzeri şeyleri bulabiliyoruz. Fakat Jezero’ya gitmeden önce Dünya üzerinde bu karbonatların nasıl oluştuğunu ve nasıl muhafaza ettiğini öğrenmemiz gerek. Mars’ta yaşam izi aramadan önce bunlara odaklanmalıyız” ifadesini kullandı.

Mars’a gönderilecek Perseverance mekiğinin arkasındaki isimlerden biri olan Purdue Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Briony Horgan, “Salda Gölü’nü ziyaret ederken en müthiş şey, sanki tarihi Jezero Gölü’nün kıyısında duruyormuş gibi hissetmeniz” dedi.

NASA, Salda Gölü’nün Dünya üzerinde karbonat ve benzeri formasyonlar olan tek göl olduğunu duyururken, hem Salda Gölü’nün sahillerindeki beyazlık ile Jezero’daki karbonat minerallerinin benzerlik gösterdiğini açıkladı.

Ağustos 2019’da Garczynski, Salda Gölü’ndeki açık bir mikrobiyalit adasının fotoğrafını çekti. İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile işbirliği yapan Purdue ekibi, gölün çevresini bir hafta süreyle araştırdı. Garczynski, bu adaların zamanla aşınmasının beklendiği ve sonunda kıyı boyunca plaj çökeltileri olarak taşınacağını, yeniden çalışıp depolanacağını söyledi.

“Yapıların kendileri mikrobiyal aktivitenin dahil olduğunun iyi göstergeleridir,” dedi Horgan. “En iyi senaryo, Salda Gölü’nde gördüğümüz mikrobiyalitler gibi Jezero Krateri’ndeki kayada korunmuş bir şey bulmaktır.”

Horgan ek olarak, “Salda Gölü’ndeki çalışmalarımızın çoğu, hangi mevduatların Mars’ı ziyaret etmeye umut verici olduğu belirmeye zaten yardımcı oluyor” dedi. “Salda Gölü’nde yaptığımız aynı işi yapmaktan heyecan duyuyoruz, ancak şimdi Jezero’daki enstrümanlarımızla.”

Sonuç olarak

Bir gün insanlık Dünyamızın yok oluşu öncesi kendine yaşam alanları için yeni diyarlar bulabilecek mi? Bu soruya bugün cevap vermek uzun ve maliyetli araştırmalar olarak masada dursa da yakın gelecekte belki biz tanık olmayabiliriz fakat insanlık bu güzel gelişmelere tanık olacak.

NASA Dünya Gözlemevi görüntü Lauren Dauphin, ABD Jeolojik Araştırma Landsat verileri kullanarak . Jezero Crater görüntüsü NASA / JPL-Caltech / MSSS / Tanya Harrison’un izniyle kullanılmıştır. Fotoğraf Garczynski’nin izniyle , B. J, et al. (2020) . Hikaye: Kasha Patel .