Öyle Değildir Diye Düşündüm

Bu içerik için ortalama okuma süresi: 2 dakika

Bu yazımda, sizlere iş hayatında kadınlara yönelik yapılan tacizlerden bahsetmek istiyorum. Özellikle sosyal medya sayesinde birçok kadının sesini herkese duyurabiliyoruz. En önemlisi bu bilgilere erişebiliyoruz. Peki ya bizim bilmediklerimiz? Birçok kadın her gün çalıştığı iş yerinde sözlü ya da fiziksel tacize uğruyor. Yine birçok kadın bu tacizlere karşı sessiz kalmak zorunda kalıyor. Kadınlar yaşadıkları bu tacize karşı çoğu zaman işlerini bırakıyorlar. Bir kadını bu denli bir çözüm yolu bulmaya iten sebep nedir?

Erkekler bu toplumda zaten doğuştan hiyerarşik olarak kadınlardan üstün olduğunu düşünüyorlar. Bu zihniyette olan erkekler, iş hayatında biraz statü elde ettiğinde, bir kadına istediği gibi davranma hakkını kendinde bulabiliyor. Özellikle sözlü tacizlerle devam etmek istiyorum. Bu taciz türü çoğu zaman üstü kapalı halde yapılır. Çünkü bu erkekler cüretkâr oldukları kadar korkaktırlar. İletişim biçimlerini ifşa edilmemek üzere kurarlar. Sözlü taciz onlar için aslında bir yoklama şeklidir. Sizde karşılık bulup bulmadığına göre davranış biçimleri değişir. Şunu söyleyebilirim ki eğer bir kadından karşılık bulamadılarsa mobbing yöntemine başlamaları çok zaman almaz. Bu tür olaylar kurumsal olmayan ya da olmaya çalışan iş yerlerinde çok sık yaşanır. Genellikle bir yönetici üzerine kurulu olmasından dolayı şikâyet edebileceğiniz bir üst merci olmaz. İş hayatı bir kadın için her zaman zordur. Kadınlar iş hayatında bu tür olaylar ile baş ederek devam etmektedir. Size birkaç örnek anlatmak isterdim fakat bu tacizler birkaç arkadaşla konuşulup kimseye anlatılmaz. Sebebi belki de özellikle özel sektörün bu konuda acımasız olmasından kaynaklanır. Bir önceki iş yerinizden ayrılma nedeniniz sorulduğunda etik olarak olumsuz olaylardan bahsedemezsiniz. Ya da taciz edildiğiniz iş yerinizde o insanın sizden daha güçlü olduğu kanısına varmışsınızdır. Şu an yazdıklarımın gerçek hayattan örnekleri bu sebeple yok.

Kadınların iş yaşamında var olma çabasını bu şekilde zorlayan insanlar aslında ciddi psikolojik sorunlarla karşı karşıyadır. Sağlıklı bir yaşam şekli olmadığı zaten ortada. Fakat bu insanlar var ve birçok kadın bu insanlarla her yerde olduğu gibi iş hayatında da birlikte yaşamak zorunda kalıyor. İlk başta genellikle işten çıkarlar demiştim. Bu yaşanan sonlardan biri olsa bile genellikle sonuna kadar direnirler. Buraya kadar negatif açıdan değerlendirmiş olsam da kadınlar iş hayatından vazgeçmeyecek. İnsanlar, iş yaşamında kadınlara karşı nasıl davranmaması gerektiğini öğrenecek. Burada bir kez daha belirtmek istedim: Kadınlar bir takım duygu durumlarına karşılık vermek üzere orada değiller.

Birçok erkek hala özellikle yaşadığımız ülkede kadınların çalışmasına sıcak bakmaz. Bunun altında yatan sebep zaten bu zihniyetlerin olmasıdır. Kadınların eşit ve özgür biçimde yaşama hakkı kimse tarafından kısıtlanamaz. Kimse tarafından da zor hale getirilemez. Eğer bu tür olaylar yaşadıysanız veya yaşıyorsanız kimse sizi geri çekmesin. Bu insanlar siz sustukça çoğalacaktır. İfşa etmekten de çekinmeyiniz. Yaşanılan her kötü olay bir sonraki insanın başına da gelmesin bakış açısı ile durdurulabilir. Şikâyet etmek ve sesini duyurmak konusunda yardımcı olabilecek birçok kurum var. Sessiz kalmak çözüm olamayacaktır.