Oyun canavarı PlayStation 5 geliyor

Bu içerik için ortalama okuma süresi: 2 dakika

Oyuncuların merakla beklediği konsol devinden bir takım bilgiler su yüzüne çıktı. 20 Kasım 2020′ de çıkacak olan PS5’in konsol gücünü AMD’ nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine 8 çekirdekli bir işlemciden alacak.

Bilindiği üzere 20 Kasım 2020′ de çıkması beklenen oyun konsolu devlerinden Sony Playstation, oyun fanlarına bir takım bilgiler paylaştı. Yukarıda görselini gördüğünüz Sony Playstation 1 modeline ait fotoğrafını oyun fanları için nostalji amaçlı eklemeyi uygun gördük. 7 yıl aradan sonra çıkacak olan PS5′ e ait bir takım görseller paylaşılsa da henüz resmi olarak konsolun görseli paylaşılmadı. Playstation 5′ e ait teknik özelliklere hızlıca göz atalım;

PlayStation 5 Teknik Özellikler

CPU: 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)
GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz RDNA 2
GPU Mimarisi: Özelleştirilmiş RDNA 2
RAM: 16GB GDDR6/256-bit
Bellek genişliği: 448 GB/s
Depolama: Custom 825GB SSD
Optik Sürücü: 4K UHD Blu-ray Drive
Genişletilebilir depolama: NVMe SSD Slot

Oyun konsolu denilince ilk akla gelen konsol devlerinden biri olan Sony Playstation’ ın yeni çıkartacağı konsol hakkında ki bilgileri firma yetkilisi olan Mark Cerny tarafından bizzat açıklandı.

Oyun dünyasında oyuncuların gönlünde taht kurmayı başarmış ve büyük işlere imzasını atmayı başarmış konsolu bir önce ki model ile kıyasladığımızda; “PlayStation 4 Pro” 8x Jaguar çekirdeğine sahip 1.6 GHz temel frekans hızında bir işlemci kullanıyordu. “PlayStation 5’te ise” 8x Zen 2 çekirdeği bulunuyor ve bu işlemci, 3.5 GHz‘de çalışıyor.  GPU yani grafik işlemci tarafında ise Playstation 4 Pro’ da 1.8 TFLOPs ve 18 CU değerlerine sahipti ve 800 MHz’de çalışıyordu. PlayStation 5 ise 10.28 TFLOPs 36 CU değerlerine ulaşıyor ve 2.23 GHz hızında çalışıyor.

İşlemci ve grafik dışında beni ve yakın çevremi heyecanlandıran bir diğer donanımda hard disk tarafında güncellenen yeni SSD ile geliyor olması. Özellikle büyük yapım oyunlarda yaşanan takılmalar ve uzun yüklemeler oyuncu tarafında olumsuz karşılansa da PS5 ile bu durum kökten değişiyor. Yeni SSD ile desteklenen konsolda oyun açılış süreleri de oldukça kısalıyor. Söz konusu bu yeni SSD ile saniyenin dörtte birinde 2 GB veri yüklenebiliyor. Yapılan oyun açma testinde PlayStation 5 PlayStation 4 Pro modeline göre ortalama 100 kat daha hızlı bir performans ortaya koydu.

Uncharted ve The Last of Us gibi dev oyunlara imza atmış oyun konsolunun fiyatı merak konusuyken benim gibi PC tarafında daha çok oyun oynayanları fazlasıyla kıskandıracak özelliklere sahip oluşu, bizleri oyun konsollarına daha sempatik bakmamızı sağlıyor.

Sonuç olarak

En yakın rakibi olan Xbox’ ın gamepad konusundaki başarısını Playstation 5 kıracak mı bilinmez fakat konsolun yeni gamepadleri DualShock 5 ile birlikte DualShock 4 daki yerini alabilir. Yeni nesil kontrolcüler ile PS5 kumandası dokunmatik ekrana sahip olacak. Bu ekran ile oyuncu oyun içi map’ i görme şansına sahip olabilir mi bunu hep birlikte görüyor olacağız.

Satış fiyatı belli olmayan konsolun 500 $ civarında olması bekleniyor. Dolar kurunun yüksek olması sebebiyle ortalama 5000-6000 ₺ civarında olması bekleniyor.