Windows 7’den Windows 10’a geçiş için nedenler

Bu içerik için ortalama okuma süresi: 2 dakika

Bir çoğumuzun hali hazırda iş yerinde ya da evinde kullandığı, öte yandan dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılan Windows işletim sistemlerinden olan Windows 7 ve Windows 10 arasındaki farklar, Windows’ un en iyi sürümü diyebileceğimiz Windows 10 işletim sisteminin faydaları ile bizlere daha güvenli ve yenilikçi bir işletim sistemi sunuyor.

Windows 10′ lu hayat daha güzel

Hepimizin bildiği gibi teknolojik hayatımıza büyük bir etki ile giren ve bir çok alışkanlığımız haline gelen Windows 7′ nin yerine Windows 10‘ a geçme zamanı çoktan gelmiş bulunuyor. Teknik olarak bir çok yönden üstün özelliklere sahip Windows 10 ile anlık son güncellemeler ile sürekli güncelleniyorken, bilgisayarlar arasında ve tablet, konsol gibi ürünlerle uyumlu çalışan Windows 10’ un farkını gerek mağaza uygulamaları, gerek güvenlik ile gerekse iş amaçlı giriştiğiniz bir projede çalışmalar arasında ki geçişlere kadar bir çok özelliği beraberinde getiriyor Windows 10. 

Windows 10

Peki neden Windows 7′ den Windows 10′ a geçiyoruz, işte sizlere derlediğimiz bazı sebepler:

Neden Windows 10 ?

Yapışkan notlar

Yapışkan Notlar, size parlak bir fikri yakalama ve kaydetme veya önemli bir ayrıntıyı not alma olanağı sağlar.

Yapışkan Notlar

Windows 10’un en iyi Windows 7 ve Windows 8’den bile daha iyi bir sürüme sahiptir.

Koyu mod

Windows 10 koyu mod

Uygulamalarınızı anında açık moddan koyu moda geçirin. Bu mod, gece çalışırken veya uçaktayken oluşan düşük ışık koşulları için idealdir.

Kilit ekranı üzerinde müzik denetimleri

Kilit ekranında müzik denetimleri

Cihazınızı kilitlediğinizde müzik çalıyorsanız, artık oynatma işlemini doğrudan kilit ekranınızdan kontrol edebilirsiniz. Hiçbir şey kaçırmadan dinlemeye devam edin.

Hello, parola sizsiniz

Windows Hello, Windows cihazlarınızın kilidini en hızlı ve en güvenli şekilde kaldırmanızı sağlayan parolasız oturum açma yöntemidir.

İnternette gezinmenin ötesine geçin

Microsoft Edge

Microsoft Edge, Windows 10 için oluşturulmuş tarayıcıdır. İnternette gezinmenin ötesine geçin; kişisel, hızlı yanıt veren ve işleri tamamen çevrimiçi halletmeye yönelik bir web deneyiminin keyfini çıkarın.

Oyun oynamak için şimdiye kadarki en iyi Windows

En güzel yeni Xbox oyunlarını Windows 10’da doğal 4K çözünürlükte oynayın. Xbox uygulamasıyla oyun topluluğunuza bağlı kalın. Üstelik ev içi akış ve Xbox Play Anywhere ile dilediğiniz yerde oynayabilirsiniz.


Harika işler çıkarmanız için tasarlanmış en iyi uygulamalar

Microsoft StoreBilgisayarınız, tabletiniz ve telefonunuz için ortak içerik sağlayıcınız Windows Mağazası ile favori uygulamalarınızı hızlıca edinin. Popüler ücretli ve ücretsiz uygulamaları, masaüstü yazılımlarını, kişisel bilgisayar ve Xbox oyunlarını, filmleri, TV programlarını ve en yeni müzikleri kolayca bulup indirin.

En kapsamlı güvenlik

Windows Defender

Şimdiye kadarki en güvenli Windows olan Windows 10 ile tümü yerleşik olarak ve herhangi bir ek maliyet söz konusu olmadan sunulan virüs koruması, güvenlik duvarı, Windows Defender ve kimlik avından korunma teknolojileri dahil olmak üzere eksiksiz korumaya sahip olursunuz. (Sürekli güncelleniyor)

Continuum

Continuum özelliği sayesinde tablet, Notebook&Masaüstü bilgisayar ve telefon ayırt etmeden her yerde Windows 10′ u rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Müzik ve daha fazlası

Uygulama ve oyunlarınızı, aynı zamanda fotoğraflarınızı mükkemmel bir düzende kullanabileceğinizi iddia eden Microsoft Groove ile de müzik parçalarınızı Windows cihazlarınız arasında rahatlıkla kullanabileceğiz.


Emoji klavye

Windows 10 emoji klavye

Yeni emoji klavyede yeni bir yazı tipi ile daha fazla renk ve dış görünüm ton seçenekleriyle 25 dilde sunulan canlı ve neşeli emoji kategorileri yer alır.


İşlem yapmak için tek yer

İşlem Merkezi; e-posta, uygulamalar ve Defender bildirimleri gibi ihtiyacınız olan şeylere, görev çubuğunun sağ tarafındaki tek bir noktadan kolayca erişmenizi sağlar.

Windows 10 işlem merkezi


Dizüstü bilgisayarınızı bir tablet gibi kullanın

Windows 10 tablet modu

Tablet Modu, ikisi bir arada veya dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarınızda sorunsuz ve dokunmatik öncelikli bir deneyim sunar. Uygulamalar sorunsuz bir şekilde ölçeklenir ve ekrandaki özellikler kolay gezinme için uyumludur.

Bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın teknoloji ile kalın.

Referans : Microsoft