Zaman Gurusu Ol

Bu içerik için ortalama okuma süresi: 2 dakika

Zaman gurusu olabilmek pek kolay bir iş değil ancak azimli olduğunuz takdirde yapamayacağınız iş yok, sizin için daha önce https://teknoguru.net/zaman-makinesi-yerine-zaman-yonetimi/ konusunun devamı niteliğindeki bu yazıda kullanabileceğiniz zaman yönetimi tekniklerinden bahsettik. Şöyle buyurun!

Eisenhower Tekniği

Dwight David Eisenhower’ın geliştirdiği bir teknik. Bir koordinat sistemini dörde bölüp, yapılması gereken işleri acil-acil değil ve önemli-önemli değil şeklinde bölümlere ayırarak öncelik sırasını belirlemenizi sağlıyor.

  1. Önemli-Acil değil: Ne zaman yapılacağına karar vermen gereken işleri bu bölüme yazmalısın. 
  2. Acil ve Önemli: Hemen yap çağrısını duyduğumuz bu bölümde işler ertelenmemeli.
  3. Önemli Değil-Acil Değil: Daha sonra yaparsın. Beş dakika daha?
  4. Acil-Önemli Değil: Yapabilecek başka biri varsa, devret.

Pomodoro Tekniği

Francesco Cirillo tarafından domatesten esinlenerek oluşturulmuş bir teknik. İtalyanca’da domates anlamına gelen pomodoro, kullanılan zamanlayıcıların şeklinden bu isme layık görülmüş. Bu teknik nasıldır hemen göz atalım. Çalışma seanslarını kısa tutup ufak molalar ile işleri dakika ve saatlere böldüğümüz bu teknikte, çalışma süresi 25 dakika ve molalar 5 dakika olarak belirlenmiş. Bir pomodoronun 30 dakika ettiğini göz önünde bulundurarak günde 8-16 pomodoro uygulamanız ideal olarak kabul edilmekte. Çalışmak istediğiniz süre ve iş yüküne göre kendi hayatınıza uygun şekile getirebilirsiniz. Sonuç olarak bu teknik, zihni yormadan molalar vererek verimli çalışmasını sağlayabilmekte yardımcı olmakta.

Pareto Analizi

80-20 kuralıyla tanışın. Çalışmalarınızın %20’sinin başarılarınızın %80’ini oluşturduğunu savunan bu analizde tüm hataların büyük resmine bakabilirsiniz. İçlerinden en önemlisini seçip, önem derecelerini görebilirsiniz. Çıkan sonuca göre hataları artıya çevirmek mümkün hale gelecektir. Birçok alanda başvurulabilecek olan bir analiz türüdür. Yeter ki birkaç adım geride durarak bakış açınızı genişletebilin.

O Kurbağayı Ye

İsmi ve zihinde oluşturduğu görsel pek iç açıcı olmasa da vermek istediği mesaj, en zor olan işi önce yapıp daha sonra kolay işlere geçerek kişinin üstündeki zor iş baskısından kurtulabileceğini savunan bir düşünce. Brian Tracy’nin kitabında uzun uzadıya anlatılmış olan bu düşünceye  ulaşabilmeniz için linkini paylaştım. Dilerseniz bu şekilde okuyabilirsiniz. https://tr.ucretsiz-ekitaplar.site/tur_ebooks-ye_o_kurbagayi_brian_tracy_29779.html

Daha birçok zaman yönetimi tekniğinin bulunmasının yanında en önemlilerini yazdığımız bu yazının zamanınızı yönetirken size yardımcı olmasını diliyorum, Sayın Zaman Gurusu!